Tava kökəsi, azerbejdżański chleb brioszkowy z imbirem
Chleb z Azerbajdżanu, inspirowany kuchnią perską: ciasto na mleku, słodkie i z dodatkiem imbiru, wyrastające przez dwie godziny, złociste dzięki żółtkom, …
Ten rodzaj chleba pochodzi ze wsi Dizaj Amir Madar, w prowincji Azerbażan-Wschodni w Iranie. W języku azerskim „kökə” oznacza okrągły, dobrze wyrośnięty chleb; piec się go w specjalnej, żeliwnej pieca.
Składniki i przygotowanie
- Czas przygotowania20 min
- Czas gotowania50 min
- Odpoczynek2 godz.
- Razem3 godz. 10 min
- TrudnośćŚrednie
- KosztTanie
- Sposób przygotowaniacztery
- Szacowany koszt21,59 zł 2,70 zł / os. Cena orientacyjna, zależna od sklepu. Przeliczono z euro po kursie EBC z 15 października 2026.
- Wegetariańskie
Składniki
osoby
- 1,53 zł
- 0,92 zł
- 1,22 zł
- 3,23 zł
- 0,33 zł
- 0,03 zł
Złocenie i dekorowanie
- 0,48 zł
- 3,50 zł
- 3,41 zł
- 6,94 zł
Ceny z polskich supermarketów dla 6 z 10 składników, ceny belgijskie dla pozostałych.
Przygotowanie
- Wymieszaj wszystkie składniki, z wyjątkiem mleka, a następnie stopniowo dodawaj mleko, aż uzyskasz jednolitą masę. ≈ 4 min
- Przykryj ją folią i pozostaw na 2 godziny, najlepiej w ciepłym miejscu.
- Rozgrzej piekarnik do 160-165 °C.
- Delikatnie posmaruj dno formy do pieczenia i umieść w niej ciasto.
- Wymieszaj żółtka z odrobiną barwnika, nałóż tę mieszankę na ciasto i udekoruj nasionami sezamu oraz włoskimi orzechami. ≈ 4 min
- Piecz przez 30-45 minut, a następnie zeszlifuj wierzch przez 5-10 minut pod grillami w piekarniku.
- Aby sprawdzić, czy chleb jest upieczony, wbij ostry nóż do środka. Jeśli nóż wyjdzie bez przyczepiania się ciasta, to znaczy, że chleb jest gotowy. ≈ 3 min
Rachunek
Tava kökəsi, azerbejdżański chleb brioszkowy z imbirem
- 3-4 szklanki mąki1,53 zł
- mleko, w zależności od potrzeb0,92 zł
- 1 łyżeczka startego imbiru1,22 zł
- 1 łyżka drożdży do pieczenia3,23 zł
- 1 łyżka proszku do pieczenia0,33 zł
- 1/2 łyżeczki soli0,03 zł
- 1 żółtko0,48 zł
- odrobina żółtego barwnika spożywczego3,50 zł
- nasiona sezamu białego3,41 zł
- orzech włoski (ząłki)6,94 zł
Razem21,59 zł
czyli 2,70 zł na osobę
Cena orientacyjna, zależna od sklepu.
Przybory
- garnus
- folia do pakowania żywności
- brytfanna do pieczenia
- pędzelek
- nóż
🎬 Masz film z tym przepisem? Zaproponuj link do YouTube
✏️ Błąd, pomysł do tego przepisu? Zaproponuj poprawkę
Wasze opinie (0)
Oceń ten przepis Oceń go jako pierwszy!
Wypróbowałeś ten przepis? Zaloguj się, aby zostawić opinię i ocenę.
Aby zaproponować poprawkę, trzeba być członkiem. Zarejestruj się za darmo lub zaloguj się: będziesz mógł zgłosić błąd albo zaproponować ulepszenie, a Axelle je przeczyta.
Załóż darmowe konto Zaloguj się
Zaraz potem wrócisz do tego przepisu.